• Najlepsze Pompy Ciepła | Vikersønn
  • Dział handlowy: +48 731 885 996

Centralne ogrzewanie i systemy grzewcze

Centralne ogrzewanie i systemy grzewcze

Wygodaoszczędność, funkcjonalność

Centralne ogrzewanie pompą ciepła

Centralne ogrzewanie, to najczęściej stosowane systemy grzewcze w domu. Charakteryzuje się wysoką wydajnością grzewczą, cichą i wygodną pracą układu oraz komfortem montażu. Centralne ogrzewanie może być zasilane dowolnym źródłem ciepła, ale Vikersønn poleca instalację pompy ciepła, jako centralnej jednostki grzewczej.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe oznacza najbardziej wydajny sposób ogrzewania. Promieniowanie cieplne rozchodzi się z dużej powierzchni i tym samym, przy dobrym projekcie i wykonaniu, otrzymujemy wysokie temperatury w pomieszczeniach, bez konieczności rozgrzewania wody w układzie powyżej 45st. C.  Gwarantuje to oszczędnosci w rachunkach i jak najlepszą współpracę z pompą ciepła. Podłoga jest lekko ciepła, a jej temperatura odczuwalna jako przyjemna i komfortowa – bez zbędnego przegrzewania.

 

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Korzyści wynikające z instalacji ogrzewania podłogowego:

  • Komfort cieplny – równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach.
  • Oszczędność energii.
  • Współpraca z alternatywnymi źródłami ciepła jak np. pompa ciepła.
  • Można stosować w każdym pomieszczeniu i do do każdego rodzaju podłogi, zarówno na parterze, jak i piętrze.
  • Estetyka – system jest całkowicie ukryty pod podłogą i niewidoczny dla użytkownika – pełna swoboda aranżacji wnętrza.
  • Higiena – mokre podłogi wysychają znacznie szybciej, dzięki czemu nie ma możliwości rozwoju pleśni ani grzybów.
  • Rozwiązanie przyjazne dla alergików – emisja ciepła odbywa się głównie przez promieniowanie nie powodując ruchów powietrza, co oznacza również znikome unoszenie się kurzu.

Tanie ogrzewanie domu


Ogrzewanie domu pompą ciepła
 z wykorzystaniem ogrzewania podłogowego gwarantuje niskie rachunki za energię i nieporównywalny komfort grzewczy. Brak konieczności ogrzewania wody do wysokich temperatur wpływa korzystnie na trwałość systemu i oznaczna, że nie płacimy podwójnie za ogrzewanie wody do 60 st.C niezbędnych do poprawnej pracy grzejników, aby otrzymać 20 st.C w pokoju. Przecież niepotrzebne jest wjeżdżać windą na 10. piętro, żeby zejść na 5.

Ogrzewania ścienne – zalety i różnice

Jest to niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, czyli podobnie jak ogrzewanie podłogowe najlepiej współdziała z pompą ciepła. Technologia instalacji i oddawania ciepła bardzo zbliżona  do ogrzewania podłogowego. Ciepło do otoczenia przekazywane jest z dużej powierzchni ścian poprzez promieniowanie, a nie konwekcję dzięki czemu eliminujemy zjawisko niekorzystnej dodatniej jonizacji powietrza. Nie występuje tu też zjawisko unoszenie się kurzu w pomieszczeniu.

Wyższe poczucie ciepła – możliwość chłodzenia

Przy takim systemie ogrzewania, poczucie ciepła jest do 3 st. C wyższe niż przy ogrzewaniu grzejnikami, co pociąga za sobą obniżenie rachunków za ogrzewanie. Odczucie ciepła w takim pomieszczeniu można porównać do ciepła w słoneczny dzień na stoku.

Istotną zaleta takiego systemu jest możliwość chłodzenia pasywnego latem pompą ciepła naszych pomieszczeń.

Jakie są wady ogrzewania ściennego?

Jedynym utrudnieniem, ale z nim również można sobie poradzić, może być aranżacja ściany z obrazami. Należy uważać, aby nie przebić wężownicy w ścianie. Są jednak skuteczne metody rozwiązania tego problemu: zdjęcia wykonanego systemu, zaznaczenie górnej wężownicy, czy też w sezonie grzewczym przyłożenie czułej na ciepło folii termicznej do ściany (dokładnie pokaże miejsce wężownicy).

W których pomieszczeniach można stosować ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne można stosować w zasadzie w każdym pomieszczeniu. Ograniczeniem jest brak wolnych od mebli ścian. W takich pomieszczeniach polecamy układ mieszany, czyli podłogowo-ścienny.