Gruntowa pompa ciepła

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem umożliwiającym wykorzystanie energii cieplnej nagromadzonej w środowisku naturalnym. Przeznaczona jest do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła wykorzystują w swojej pracy przemianę gazową zgodnie z obiegiem Carnota, różnią się natomiast sposobem, w jaki pobierają energię z otoczenia. Za pomocą pompy ciepła można czerpać energię z takich źródeł jak: ziemia, woda i powietrze. W zależności od rodzaju źródła ciepła pompy ciepła możemy podzielić na: solanka/woda, woda/woda, powietrze/woda. Najlepszym rozwiązaniem w naszej szerokości geograficznej jest pobieranie energii z gruntu, ponieważ w ciągu całego roku temperatury gruntu są stałe.

Korzyści gruntowych pomp ciepła

Pompa ciepła VikersonnProdukcją pomp ciepła z pionowym kolektorem zajmuje się firma VIKERSØNN. Gruntowej pompy ciepła warto używać do ogrzewania domu z kilku powodów:

  • niezależność energetyczna - mamy własne niewyczerpalne źródło energii,
  • ogrzewanie przy użyciu pompy jest ekonomiczne, dzięki temu możemy oszczędzić nawet do 80% kosztów ogrzewania, a koszty inwestycji mogą się nam zwrócić już po kilku latach,
  • opcja chłodzenia pomieszczeń,
  • metoda ekologiczna czyli przyjazna środowisku,
  • bezobsługowość urządzenia,
  • bezpieczeństwo i wygoda użytkowania pompy ciepła,
  • pompy są bezawaryjne i posiadają długą żywotność eksploatacyjną.

Aby sprawdzić cenę, koszty ogrzewania i dobrać pompę ciepła do swojego domu zapraszamy do kalkulatora.

Dolne źródło pompy ciepła

Energię z gruntu możemy pobierać na dwa sposoby:

  • za pomocą kolektorów poziomych – w tym wymienniku pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną zmagazynowaną w gruncie, poprzez ułożoną w nim wężownicę. Wężownica jest układana na głębokości 1,5 – 2 m pod powierzchnią działki.
  • Za pomocą kolektorów pionowych - tutaj pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną zmagazynowaną w głębszych warstwach gruntu. Rury wprowadza się pionowo w głąb ziemi, układane w odwiertach o głębokości od 30 m do praktycznie 200 m.

Które źródło ciepła wybrać?

Koszt wykonania źródła poziomego jest porównywalny do kosztu wykonania odwiertów pionowych. Poziomy kolektor jako dolne źródło jest generalnie gorszym rozwiązaniem, ponieważ jest dużo mniej stabilny. Przy długiej mroźnej zimie dolne źródło poziome po prostu się wychładza i pod koniec sezonu grzewczego znacznie spada sprawność całego układu. Tego problemu nie ma przy kolektorach pionowych. Bez względu jak długa i intensywna jest zima, sprawność całego układu jest wysoka i zadowalająca.

Kolejnymi minusami poziomego wymiennika ciepła jest późniejsza trudność w zagospodarowaniu działki, na przykład nasadzenie drzew czy innych roślin z rozbudowanym systemem korzeniowym. Przy kolektorze poziomym, na działce będzie także dłużej zalegać śnieg, co jest uciążliwe i niekorzystne dla roślin. Dlatego też gruntowa pompa ciepła z sondami pionowymi jest najlepszym rozwiązaniem.

Kalkulator


Infolinia

22 308 10 10