• Najlepsze Pompy Ciepła | Vikersønn
 • Dział handlowy: +48 731 885 996

Odwierty pod pompy ciepła

Odwierty pod pompy ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła

Odwierty pod pompy ciepła

Pompa ciepła pobiera ciepło z dolnego źródła. Najpowszechniej wykorzystywanym źródłem energii jest ciepło skumulowane w gruncie. Do pobrania energii służy gruntowy wymiennik (kolektor) pionowy lub poziomy.

Vikersønn wykonuje profesjonalnie odwierty pionowe. Kolektory pionowe charakteryzują się:

 • większą wydajnością grzejną niż kolektory poziome,
 • stabilnością temperaturową dolnego źródła,
 • prostotą wykonania,
 • zajmują niewielki teren, który dodatkowo może być normalnie użytkowany – co ma znaczenie w przypadku małych działek.

Głębokość oraz ilość odwiertów zależą od mocy grzewczej pompy ciepła, z reguły głębokość odwiertów  mieści się w 100 m. W wywierconych otworach umieszczane są rury z tworzywa sztucznego zagięte w kształcie litery U. Po zakończeniu prac instalacyjnych otwór jest likwidowany mieszaniną płuczki bentonitowej i urobku.

Odwierty – pierwszy etap inwestycji

W Vikersønn realizujemy dla Państwa kompleksową usługę instalacji pompy ciepła. Odwierty to jej pierwszy etap. Najlepiej zacząć tuż po wykonaniu fundamentów budynku lub nawet przed rozpoczęciem budowy. Teren jest wtedy dostepny z każdej strony, a działka wolna jeszcze od składowania materiałów budowlanych. Ważne tylko, aby dostępna była energia elektryczna oraz bieżąca woda.

Niezależne źródło energii – najlepsza inwestycja

Wykonanie odwiertów do pompy ciepła, to jak inwestycja we własną kopalnię węgla czy w szyb naftowy. Rury zakopane w ziemi słuzyć będą kolejnym pokoleniom. Ich wydajność energetyczna w stosunku do nakładów sprawia, że zwracają się w kilka lat. Żaden fundusz inwestycyjny nie gwarantuje takiej stopy zwrotu. Dlatego też, ze wszystkich dostępnych rozwiązań, odwierty pompy ciepła to najlepsza inwestycja. Ceny odwiertów oraz okres zwrotu inwestycji znajdziecie Państwo na stronie kalkulator ceny pompy ciepła .

Gruntowy wymiennik ciepła

Odwierty pod pompy ciepła, to nic innego jak montaż gruntowego wymiennika ciepła. Rolę czynnika chłodniczego pełni w nim roztwór biodegradowalnego glikolu lub alkoholu. Ciepło z gruntu wykorzystywane jest przez pompę ciepła do ogrzewania budynku. Latem, kiedy powietrze na zewnątrz rozgrzane jest do temperatury ponad 25 stopni Celsjusza, a w budynkach zaczyna robić sie gorąco, odwierty automatycznie stają się źródłem darmowego chłodu.

Ceny odwiertów pod pompy ciepła

Cena za odwiert uzależniona jest od:

 1. warunków glebowych dla danej instalacji.
 2. metody wiercenia:
  • wiertłem hydraulicznym 100zł/mb z uwzględnieniem ryczałtu strefowego (o rabaty zapytaj przedstawiciela Vikersonn),
  • wiertłem udarowym 120zł/mb,
  • wiertłem diamentowym 120zł/mb.