CHŁODZENIE PASYWNE POMPĄ CIEPŁA

Chłodzenie Każdy kto buduje dom musi w pewnym momencie wybrać system ogrzewania. Oczekujemy, że urządzenie, które będzie ogrzewało dom zapewni nam komfort, oszczędność i bezpieczeństwo. Chcemy nie tylko mieć ciepło w domu zimą, ale również czuć przyjemny chłód latem. Rozwiązaniem, które może zarówno ogrzewać jak i chłodzić dom jest geotermalna pompa ciepła.

Zasada działania chłodzenia pasywnego

Chłodzenie pasywne (inaczej chłodzenie naturalne) pozwala korzystać z naturalnego schładzania pomieszczeń czynnikiem z dolnego źródła, oddającym ciepło do gruntu. Latem temperatura gruntu jest znacznie niższa od temperatury panującej w pomieszczeniach. Opcja chłodzenia pasywnego jest możliwa przy gruntowych (solanka/woda) i wodnych (woda/woda) pompach ciepła. Wydajność chłodzenia zależy głównie od dolnego źródła ciepła, jego temperatury i czasu wykorzystywania. Pod koniec lata, kiedy grunt zgromadził już dużo ciepła jego moc chłodnicza może się obniżyć. Najlepiej sprawdza się w przypadku sond pionowych, ponieważ jest to najbardziej stabilne źródło ciepła dla pompy. Aby korzystać z tej funkcji należy wyposażyć pompę w moduł chłodzenia pasywnego. Moduł może współpracować z ogrzewaniem ściennym lub klimakonwektorami. W wielu publikacjach na temat chłodzenia pasywnego można znaleźć informacje, że możemy również chłodzić przez podłogówkę, w praktyce jednak chłodzenie za pomocą ogrzewania podłogowego okazuje się nieskuteczne.

Moduł chłodzenia pasywnegoZalety chłodzenia pasywnego:

  • komfortowa i przyjemna temperatura w pomieszczeniach;
  • efektywność energetyczna związana z niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Podczas naturalnego chłodzenia  pompa ciepła jest wyłączona. Energię elektryczną pobierają jedynie pompy obiegowe;
  • regeneracja dolnego źródła ciepła i akumulacja dodatkowego ciepła w gruncie. Ciepło zgromadzone w gruncie zostaje później wykorzystane do ogrzewania budynku w sezonie grzewczym.

Innym rodzajem chłodzenia jest chodzenie aktywne. Różni się one od chłodzenia pasywnego sposobem działania, efektywnością oraz zużyciem energii elektrycznej. Chłodzenie aktywne realizowane jest przez odwracanie procesu działania pompy ciepła. W takich pompach odwrócony jest kierunek przepływu czynnika chłodniczego, a co za tym idzie kierunek obiegu termodynamicznego. Skraplacz i parownik zamieniają się funkcjami. Ciepło jest odbierane z systemu centralnego ogrzewania do układu dolnego źródła. Skuteczność chłodzenia aktywnego jest nieco większa od chłodzenia pasywnego. Minusem takiego rozwiązanie jest fakt, że sprężarka przez cały czas pracuje, co generuje dużo wyższe rachunki za prąd. Koszt samego urządzenia z chłodzeniem aktywnym jest dużo większy w porównaniu do pompy ciepła wykorzystywanej tylko do ogrzewania.

Kalkulator


Infolinia

22 308 10 10