Pytania i odpowiedzi - Pompa ciepła


Ile kosztuje instalacja pompy ciepła?

Aby sprawdzić całkowite koszty związane z zakupem oraz instalacją pompy ciepła proszę przejść do kalkulatora.


W projekcie domu mam wpisane zapotrzebowanie cieplne budynku jak mam dobrać pompę?

Przede wszystkim należy się dowiedzieć czy zapotrzebowanie cieplne było liczone programem do OZC według obowiązującej normy PN-94/B-03406 lub PN-EN 12831. Jeżeli tak, to proszę przejść do kalkulatora i wpisać w polu „zapotrzebowanie cieplne budynku” wartość z obliczeń OZC. W innym przypadku należy w kalkulatorze wypełnić wszystkie parametry domu.


Dlaczego pompa ciepła jest najlepszym rozwiązaniem grzewczym?

Pompa ciepła jest jedynym medium grzewczym w 100% bezobsługowym oraz długowiecznym. Dodatkowo pompa ciepła gwarantuje najniższe koszty eksploatacji w porównaniu z innymi rodzajami ogrzewania.
Wybór każdego innego źródła ciepła w domu będzie skutkował wysokimi rachunkami płaconymi każdego miesiąca do końca życia, regularnymi serwisami oraz koniecznością wymiany medium grzewczego po paru latach. Dlatego też w Europie 80% nowobudowanych domów ogrzewanych jest z pompy ciepła.


Skąd mam pewność, że pompa ciepła Vikersønn będzie działać bezawaryjnie?

W pompie ciepła Vikersonn zastosowano szereg dodatkowych zabezpieczeń w celu przedłużenia żywotności i bezawaryjności. Więcej na ten temat w specyfikacji technicznej. Na pompy ciepła Vikersønn Bjørn udzielamy 10 lat gwarancji. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie najwyższa jakość i poprawna praca urządzenia udowodniona w badaniach i instalacjach. Dlatego też możecie mieć Państwo pewność, że pompy ciepła Vikersønn Bjørn sprawdzą się w każdym budynku i zapewniają komfortowe ciepło ich użytkownikom.
Bardzo ważny jest też sam proces instalacji i uruchomienia pompy ciepła.


Kto mi zainstaluje pompę ciepła Vikersønn?

Wszystkie pompy Vikersonn są instalowane przez autoryzowany serwis. Proces instalacji i uruchomienia przeprowadza zespół złożony z inżyniera chłodnictwa i inżyniera elektronika. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu dokładnie badają wszystkie parametry pompy w danych konkretnych warunkach u klienta (górne źródło i dolne źródło) i dokładnie regulują wszystkie parametry pracy pompy zarówno mechaniczne jak i elektroniczne. Skutkuje to oczywiście długoletnim bezawaryjnym działaniem. Vikersonn wykonuje również odwierty pompy ciepła.


Jaka jest żywotność pompy ciepła?

Żywotność pompy ciepła jest szacowana na około 80-100 tysięcy godzin pracy, co przy średniej pracy 1800 godzin rocznie daje około 50 lat. Kotły olejowe czy gazowe wymienia się, co kilka lat.


Jak często trzeba serwisować pompę ciepła i jakie są koszty z tym związane?

Pompa ciepła Vikersonn jest urządzeniem, które nie wymaga żadnych okresowych przeglądów serwisowych. Wysokiej jakości urządzenie, poprawnie uruchomione i wyregulowane będzie działało sprawnie i bez żadnych dodatkowych kosztów przez kilkadziesiąt lat.

Czy pompa ciepła może być stosowana do wysuszania budynku?

Nowe budynki wznoszone w technologii murowanej, w pierwszym sezonie grzewczym wciąż posiadają znaczne ilości wody związanej w zaprawach murarskich, betonach, klejach cementowych itp. Woda ta w trakcie ogrzewania zostanie odparowana z budynku, z zastrzeżeniem, że znacznie zwiększa się przez to zapotrzebowanie budynku na ciepło. (Zależnie od stopnia zawilgocenia i warunków atmosferycznych nawet 3-4 krotnie).
Pompa ciepła wraz z dobranym do niej dolnym źródłem nie jest przeznaczona do jednoczesnego ogrzewania i wysuszania budynków. W przypadku konieczności osuszania budynku podczas sezonu grzewczego zaleca się stosowanie dodatkowego źródła ciepła na potrzeby pokrycia zwiększonego zapotrzebowania budynku na energię.

Co się dzieje w przypadku braku energii elektrycznej?

Trzeba sobie zdać sprawę, że w przypadku braku energii elektrycznej żadne urządzenie grzewcze nie będzie spełniało swojej funkcji. Wszystkie kotły (gazowy, olejowy, czy na węgiel) do prawidłowego działania wymagają energii elektrycznej. Dodatkowo praktycznie wszystkie układy centralnego ogrzewania (podłogowe, ścienne czy grzejniki) potrzebują energii elektrycznej do napędzania pomp obiegowych.


Czy pompa ciepła zapewni nam Ciepłą Wodę Użytkową?

Tak, proszę przejść do kalkulatora i zobaczyć jaka moc pompy oraz jaka wielkość zbiornika zostanie dopasowana do Państwa potrzeb.


Czy pompa ciepła Vikersønn Bjørn posiada modulowaną moc?

Nie, z kilku poważnych przyczyn:
1. Sprężarki z modulowaną mocą są dostępne na rynku dopiero od kilku lat, od niedawna w szeroko rozumianych aplikacjach chłodniczych i ciepłowniczych.
2. Urządzenie takie charakteryzuje się rozbudowanym układem sterowania, który pozwala regulować wydajność chłodniczą, w związku z powyższym narażony jest na możliwie większą ilość awarii.
3. Ten rodzaj sprężarek jest tak naprawdę dopiero badany i rozpoznawany w codziennej pracy. Obsługuje obecnie głównie aplikacje przemysłowe, a nie komercyjne, gdzie do końca nie jesteśmy w stanie zaobserwować faktycznych korzyści wynikających z ich zastosowania.
4. Cena jest dużo wyższa a teoretyczne korzyści eksploatacyjne są niezauważalne.

Kalkulator


Infolinia

22 308 10 10