Dolne źródło pompy ciepła -
odwierty pionowe, poziome, studnia


Mam dużą działkę, czy mogę wykonać poziome dolne źródło i ile to będzie kosztowało?

Koszt wykonania źródła poziomego jest porównywalny do kosztu wykonania odwiertów pionowych  i zależy głównie od wilgotności gruntu na Pana działce. Więcej o sposobie wykonania oraz opłacalności na stronie odwierty pompy ciepła. Poziomy kolektor jako dolne źródło jest generalnie gorszym rozwiązaniem, ponieważ jest dużo mniej stabilny. To znaczy, że przy długiej mroźnej zimie dolne źródło poziome po prostu się wychładza i pod koniec sezonu grzewczego znacznie spada nam sprawność całego układu. Tego problemu zupełnie nie ma przy kolektorach pionowych. Nie ważne jak długa i intensywna jest zima, sprawność całego układu jest wysoka i zadowalająca. Kolejnymi minusami jest późniejsza trudność w zagospodarowaniu działki: nasadzenie drzew czy innych roślin z bujnym systemem korzeniowym. Przy kolektorze poziomym, na działce będzie także dłużej zalegać śnieg niż miałoby to miejsce normalnie, co jest uciążliwe i niekorzystne dla roślin.


Mam małą działkę, czy zmieszczą się odwierty?

Nawet przy bardzo małej działce z miejscem na odwierty nie ma problemu.
Dla domu o powierzchni ok. 200m2 potrzebne są 2-3 odwierty oddalone od siebie o ok. 6m - 10m. Wiercenia można zrobić pod budynkiem (przed wylaniem fundamentów) lub wzdłuż budynku, najlepiej jak najbliżej miejsca w którym będzie w przyszłości stała pompa ciepła.


Mam własną studnię wodną, słyszałem że energia do pompy ciepła może być pobierana z wody?

Woda ze studni nie może być bezpośrednio doprowadzona do pompy ciepła. Takie podłączenie jest równoznaczne z utratą gwarancji (u wszystkich producentów). Do takiej instalacji należy dodawać dodatkowy wymiennik ciepła,  który powoduje, że wydajność systemu spada. Należy także pamiętać o tym, że pompa głębinowa pobiera energię na tłoczenie wody przez wymiennik. Dodatkowo studnia może z czasem zmienić swoje parametry, a lustro wody może się przesunąć - wody może być mniej. Studnia może być za mało wydajna, może się zamulić itd. Istnieje wiele przyczyn które powodują, że dolne źródło w postaci studni będzie niewydajne i pompa ciepła nie będzie działać prawidłowo. Ponadto trzeba w takim systemie stosować filtry, więc dochodzi problem zapychanie się układu (czyli cykliczne czyszczenie i wymiana). Według przepisów prawa woda wychodząca z wymiennika traktowana jest jako ściek. Problemem jest także zamulanie się i zamarzanie studni zrzutowej. Mogą się pojawić inne problemy wynikające ze zmieniająca się strukturą hydrologiczną na danym terenie.


Jak głębokie odwierty?

Odwierty robi się na głębokość od 30m do praktycznie 200m. Głębokość odwiertu nie ma żadnego znaczenia. Ważna jest tylko ilość metrów bieżących (mb) odwiertu zalecana do danej mocy pompy ciepła. Jeżeli wymagane jest 100mb to nie ma żadnej różnicy czy będzie to 1 odwiert na głębokość 100m czy 2 odwierty na głębokość 50m.


Ile mam zrobić odwiertów?

Vikersønn dla każdej mocy pompy ciepła podaje sugerowaną minimalną ilość metrów bieżących (mb) odwiertu. Zawsze warto rozważyć przewymiarowanie o 10% lub 20% wielkości kolektora pionowego. Podniesie to wydajność dolnego źródła, co wpływa na sprawność urządzenia i przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie budynku.


Mam wysoki poziom wód gruntowych, czy można robić odwierty?

Jeżeli na niewielkiej głębokości znajduję się woda, to bardzo dobrze z uwagi na fakt, że woda ma bardzo dobre właściwości przewodzenia ciepła. Teren mokry oraz występujące wody gruntowe, to najlepsze podłoże do robienia odwiertów pod instalację pompy ciepła.


Czy sprawność dolnego źródła spada w czasie?

Wydajność dolnego źródła obniża się zimą, a regeneruje latem. Czas żywotności dolnego źródła jest zbliżony do żywotności konstrukcji domu i przekracza 50 lat.


Kiedy najlepiej wykonywać odwierty?

Dolne źródło najwygodniej wykonywać przed budową domu, tuż po wytyczeniu budynku na działce lub po wylaniu fundamentów. Oczywiście jeżeli dom już stoi, to również nie ma najmniejszego problemu z wykonaniem odwiertów.

Kalkulator


Infolinia

22 308 10 10