Zasada działania


Pompa ciepła - duża lodówka

Zasada działania pompy ciepła znana jest od ponad wieku. Lodówki bowiem działają na podobnej zasadzie, co pompy ciepła - pompują ciepło z komory chłodniczej do pomieszczenia. W przypadku pompy ciepła sytuacja jest taka sama z tą różnicą, że pompa ciepła wyposażona jest w większa sprężarkę i tłoczy ciepło z otoczenia do budynku. Można sobie wyobrazić, że pompa ciepła spręża energię zgromadzoną w jednym miejscu np. w gruncie i pompuje ją w drugie miejsce. W ten sposób ogrzewa się dowolny budynek wykorzystując ciepło, nawet rzędu tylko kilku st. C, i spręża je do temperatury potrzebnej w systemie centralnego ogrzewania. Więcej na wikipedii: pompa ciepła.

Zasada dziełania pompy ciepła

Obieg termodynamiczny - technologia pracy pompy ciepła

Jak to możliwe, żeby ogrzewać budynek bez spalania drewna, węgla, gazu czy ropy naftowej? W pompie ciepła znalazło swoje zastosowanie jedno z podstawowych praw fizyki - inne niż proces spalania, który uwalnia energię chemiczną skumulowaną w paliwie. Jaki to proces? Najprościej będzie przytoczyć przykład: podczas pompowania piłki do koszykówki, pompka rozgrzewa nam się w dłoniach. Potrafi być tak gorąca, że aż parzy. Dzieje się tak, gdyż sprężanie powietrza powoduje wzrost jego temperatury. Jeśli zimne powietrze najpierw lekko podgrzejemy (np. ciepłem z gruntu), a potem sprężymy, to uzyskamy wysoką temperaturę potrzebną do ogrzewania. Energię przekażemy do budynku i proces możemy powtórzyć. I tak w koło. Taka właśnie jest zasada działania pompy ciepła. Cykl ten, zwany jest obiegiem termodynamicznym lub, od nazwiska jego wynalazcy, obiegiem Carnota.


Rodzaje pompy ciepła

Pompy ciepła wykorzystują w swojej pracy przemianę gazową zgodnie z obiegiem Carnota, różnią się natomiast sposobem, w jaki pobierają energię z otoczenia. Mogą pobierać energię z powietrza lub z gruntu. Co się bardziej opłaca? Które rozwiązanie jest lepsze: gruntowa pompa ciepła czy powietrzna pompa ciepła?
Zimą, w naszych szerokościach geograficznych, temperatura powietrza gwałtownie spada, czyli energii w powietrzu jest bardzo mało - nawet w słoneczne dni. Gdyby było jej wystarczająco, nie mielibyśmy przecież zimy i nie czulibyśmy chłodu. Dlatego musimy ogrzewać nasze budynki. Skąd zatem pobrać ciepło, skoro w powietrzu go nie ma? Można klasycznie spalić jakieś paliwo i w ten sposób uwolnić jego energię do pomieszczenia. Można również, z wykorzystaniem pompy ciepła, tłoczyć energię z gruntu - tam jest jej zawsze pod dostatkiem. Gruntowa pompa ciepła jest najlepszym rozwiązaniem - i jest stosowana przez Vikersønn.

 

KalkulatorSprawdź ceny, koszty ogrzewania i dobierz pompę ciepła do swojego budynku.

Sprawdź wyjątkowe ceny pompy ciepła Vikersønn. Poznaj ile będzie kosztować miesięczne ogrzewanie Twojego domu. Porównaj koszty inwestycji i eksploatacji dla różnych źródeł energii. Oblicz okres zwrotu nakładów i sumę oszczędności.

Kalkulator


Infolinia

22 308 10 10