• Najlepsze Pompy Ciepła | Vikersønn
  • Dział handlowy: +48 731 885 996

System centralnego ogrzewania

System Centralnego Ogrzewania z wykorzystaniem pompy ciepła

Centralne ogrzewanie (w skrócie C.O.) jest najczęściej stosowaną formą systemu grzewczego w domu. Charakteryzuje się wysoką wydajnością grzewczą, cichą i wygodną pracą układu oraz komfortem montażu. Centralne ogrzewanie może być zasilane dowolnym źródłem ciepła. Szczególnie poleca się instalację pompy ciepła, jako centralnej jednostki grzewczej, ponieważ jest to metoda ekologiczna, a ogrzewanie przy użyciu pompy jest ekonomiczne, dzięki temu możemy oszczędzić nawet do 80% kosztów ogrzewania, a koszty inwestycji mogą się nam zwrócić już po kilku latach.

W skład układu grzewczego z wykorzystaniem pompy ciepła wchodzi:

  • dolne źródło ciepła – grunt, woda, powietrze,
  • górne źródło – ogrzewanie płaszczyznowe, grzejniki,
  • układ roboczy – urządzenie, które pobiera z dolnego źródła energie odnawialną i przekazuje ją do budynku, jednocześnie podnosząc jej temperaturę. Korzysta przy tym z energii elektrycznej.

Pompa ciepła jest sercem układu. Wykonuje ona główną pracę pozyskiwania i dostarczania ciepła z gruntu do budynku. Pompa ciepła może zapewnić nam również ciepłą wodę użytkową (C.W.U.), opcję chłodzenia lub na przykład wspomagać ogrzewanie basenu zachowując przy wszystkich tych czynnościach możliwie najwyższą sprawność.

Rys. 1. Schemat instalacji C.O. z pompą ciepła. Pobierz pdf

Projekty instalacji C.O. z pompą ciepła

Aby dobrać odpowiednią pompę ciepła do naszego domu, należy przede wszystkim zlecić wykonanie projektu instalacji C.O. Zostaną w nim bowiem określone wymagane parametry pracy urządzenia (temperatura i moc).

Informacje niezbędne do sporządzenia projektu C.O.:

  • ostateczny projekt budowlany domu,
  • sugerowane temperatury w poszczególnych pomieszczeniach,
  • planowany rodzaj podłóg w poszczególnych pomieszczeniach,
  • pomieszczenia, które będą nie ogrzewane i wyizolowane z budynku.

Wybierając urządzenie, zwróćmy szczególną uwagę na dopasowanie pompy ciepła do konkretnego budynku, a także przeanalizowanie tego, skąd będziemy czerpać energię cieplną. Równie ważne jest wykonanie odpowiedniego systemu grzewczego w domu. Korzystnym rozwiązaniem będzie montaż ogrzewania płaszczyznowego. Pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym dlatego najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym czy ściennym.

Rys. 2. Projekty instalacji C.O. z pompą ciepła. Pobierz pdf

Ogrzewanie płaszczyznowe

Ogrzewanie podłogowe oznacza najbardziej wydajny sposób ogrzewania. Promieniowanie cieplne rozchodzi się z dużej powierzchni i tym samym, przy dobrym projekcie i wykonaniu, otrzymujemy wysokie temperatury w pomieszczeniach, bez konieczności rozgrzewania wody w układzie powyżej 45°C. Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe współpracują ze sobą optymalnie zapewniając komfortwygodę i bezpieczeństwo dla domowników. W instalacji nie stosuje się dodatkowych mieszaczy i obiegów o różnych temperaturach jak to ma miejsce w przypadku zastosowania kotłów w połączeniu z ogrzewaniem grzejnikowym.

Prace instalacyjne zaczynają się od wykonania odwiertów pod dolne źródło pompy ciepła oraz rozłożenia rur do instalacji ogrzewania podłogowego. Następnie po zalaniu posadzek i przygotowaniu pomieszczenia do montażu pompy ciepła, instalowane są grupy bezpieczeństwa, pompy obiegowe oraz wyprowadzenie pod pompę ciepła. Montaż pompy ciepła następuje po ukończeni instalacji centralnego ogrzewania (C.O.) oraz ciepłej wody użytkowej (C.W.U.). Obydwa układy muszą być napełnione, odpowietrzone i przygotowane do pracy z pompą ciepła. Wtedy też uruchamia się cały układ, reguluje jego pracę i ustala krzywe i temperatury działania.